Jak wynika z raportów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) oraz informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska od dnia 2 sierpnia notowany jest lawinowy przyrost liczebności „złotej algi”. W punkcie pomiarowo-kontrolnym w Pławniowicach najnowsze wyniki badań wykazały 72 mln komórek w litrze wody!!!
Niestety, spowodowało to ponowne, masowe śnięcie ryb, o czy informują media lokalne. Od soboty tj. 3 sierpnie br. służby Polskiego Związku Wędkarskiego (pracownicy Okręgu i członkowie kół PZW w Katowicach i Społecznej Straży Rybackiej) wraz ze służbami PGW Wody Polskie, Państwową Strażą Pożarną i Państwowa Strażą Rybacką prowadza działania polegające na wyławianiu śniętych ryb z wody. Do tej pory wyłowiono ok. 3 ton ryb. Nie jasna jest również sytuacja kto ma ponieść koszty utylizacji.
W dniu 5 sierpnia 2024 r. odbyła się narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wydała rekomendacje w sprawie dalszych działań.
Jak podają media, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu "złotej algi" do innych zbiorników, Wojewoda Śląski wydał Rozporządzenie (w załączeniu) w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Wprowadza ono m.in. - zakaz spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami tych akwenów.
Od soboty 03.08. br., codziennie przedstawiciele koła PZW Dzierżno oraz Społeczna Straż Rybacka w liczbie kilkunastu osób prowadzi wspólne nad zbiornikiem działania wraz z pracownikami Zarzadu Zlewni PGW Wody Polskie, zastępami Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej, pracownikami Okręgu PZW w Katowicach.
Aktualizacja 08.08.2024 r.: Według informacji Kolegów z Okręgu PZW w Katowicach, akcja odławiania śniętych ryb trwa nadal. Do tej pory usunięto ok. 10 ton śniętych ryb.
Aktualizacja 14.08.2024 r.: W dniu dzisiejszym tj. 14 sierpnia 2024 r. o godz. 9.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Głównym tematem posiedzenia jest omówienie aktualnej sytuacji na zbiorniku Dzierżno Duże, Kanale Gliwickim oraz na rzece Kłodnica. W spotkaniu uczestniczy kol. Beata Olejarz Prezes Zarządu Głównego wraz z przedstawicielami Zarządu Okręgu w Katowicach oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży, a także samorządów zaangażowanych w walkę ze skutkami katastrofy ekologicznej na tych akwenach.
Dalsze informacje przekażemy po zakończeniu dzisiejszego spotkania.
[MM]